Tasmánia – ostrov inšpirácie

Tasmánia – ostrov inšpirácie

Tasmánia je ostrovným štátom nachádzajúcim sa cca 240km južne od Austrálskej pevniny. Je úžasne zelený! A to doslova. Národné parky a chránené oblasti pokrývajú vyše 40% územia. O pôvodných obyvateľoch – Aborigincoch sa to ale povedať nedá. Ich populáciu v 19. storočí takmer úplne zdecimovali britskí koloniálni páni. Aj napriek drastickému prístupu, na niektorých územiach ešte doteraz žijú pôvodné kmene, ktoré sa riadia domorodými tradíciami. Aj vďaka tomu môžeme aj dnes obdivovať ich osobitý folklór a umenie.

jezero

Podnebie Tasmánie je chladnejšie a mierne. Podobne ako u nás sa striedajú 4 ročné obdobia. Leto s priemernou teplotou okolo 25-27°C trvá od decembra do februára a zima s teplotou 3 až 10°C je od júna do augusta.

Úradným jazykom je angličtina a menou je austrálsky dolár. Cestovanie je jednoduché. Z Európy sa na Tasmániu dostanete cez austrálske Sydney, Melbourne čiBrisbane.

medvěd

Aboriginci boli hlavne národom lovcov a zberačov. Preto by ste v ich „kuchyni“ našli jedlá z klokanieho a jašteričieho mäsa, steak z vombati, hadie ragú alebo ryby. Samozrejme v reštauráciách na ne asi nenatrafíte, skôr nájdete anglické jedlá „pretvorené“ na tasmánske podmienky. Napríklad:
Damper bread.Tradičný nekvasený chlieb zo sódou pečený v pahrebe
Wallaby stew.Guláš z hovädzieho, baranieho, jahňacieho alebo klokanieho mäsa zo zemiakmi a zeleninou
Grilled lobster with liver sauce.Grilovaný homár s pečeňovou omáčkou podávaný zo zeleninou a cesnakom
Seared octopus.Opekaná chobotnica s fenyklom a údenou paprikou.
The Pavlova.Svetoznáma a veľmi obľúbená torta z bielkového snehu, šľahačky a ovocia

maják

Na Tasmánii je skutočne čo obdivovať. Či už sú to prírodné parky a rezervácie, miesta dýchajúce históriou alebo tradičné aboriginské umenie, každý návštevník si nájde niečo čo ho zaujme.

Miesta,ktoré sa oplatí vidieť:

Franklin-Gordon Wild Rivers National Park – národný park v západnej časti Tasmánie, ak budete mať šťastie môžete tam zahliadnuť tasmánskeho diabla 🙂
Tahune AirWalk – prechádzka v korunách stromov, najúchvatnejšia je v hmle-hra svetla a tieňov vytvára neopakovateľné scenérie
Bonorong Wildlife Sanctuary– zoologická záhrada s parkom, skvelý výlet pre deti
Maritime museum of Tasmania– múzeum námornej a koloniálnej histórie Tasmánie
Old Hobart Town Model Village– expozícia zmenšeného modelu hlavného mesta, ako vyzeralo v minulosti.