Ľahšie a jednoduchšie učenie sa

Ľahšie a jednoduchšie učenie sa

Vzdelávanie sa v akomkoľvek smere môže človeku len prospieť. Či sa učíte pre radosť, o vašich koníčkoch a záľubách, alebo váš čaká ťažká skúška, prípadne vám ide o kariérny postup, učenie sa môže zdať ťažké.

Nie je sa čomu čudovať, akákoľvek aktivita zaťažuje organizmus, v tomto prípade najmä mozog. Určite ste sa už stretli s náhlou únavou, pocitom rezignácie a psychickým vyčerpaním, ktoré sú spôsobené nadmerným sústredením sa. Preťažovanie sa môže byť nebezpečné a preto je dobré stres a napätie čo najviac znížiť. Tu je niekoľko užitočných typov ako to dosiahnuť prirodzene:

knihy

Spánkový režim:
Dobrý spánok je kľúčom ku psychickej pohode. Počas spánku v tele prebiehajú regeneračné procesy a je dôležitý aj pre dobrú pamäť. Stres môže vyvolávať nespavosť, je ale dobré snažiť sa dosiahnuť vhodný režim, kedy telu doprajete dostatočný čas na fyzický aj psychický oddych. Ak máte problémy so zaspávaním, skúste medovkový čaj, alebo teplé mlieko s medom.

kniha

Relax:
Okrem spánku je viac ako vhodné pomedzi učenie sa zaradiť aj krátke pauzy. Kratšie hranie počítačovej hry, prečítanie časopisu, alebo telefonát s kamarátom na chvíľu odvedie vaše myšlienky inam a k učeniu sa vrátite o niečo čerstvejší a sústredenejší.
V prípade, že potrebujete skutočne dôkladný reset, vyrazte na celodennú túru, alebo sa choďte zabaviť na diskotéku.

spánek

Strava:
Kvalitná strava je dôležitá počas celého života, ale v čase, kedy je vaše telo vystavené extrémnej záťaži je oveľa významnejšia. Riaďte sa podľa základných odporúčaní o zdravej výžive a zásobte sa dôležitými prvkami, ktoré podporia výkonnosť vášho mozgu. Okrem toho je skvelé dopriať si aj sladkú, alebo slanú odmenu. S týmto by ste to nemali príliš preháňať. Čokoládová tyčinka, či hrsť slaných, pražených orieškov raz denne vám urobí dobre, no tieto potraviny môžu vaše zdravie aj ohroziť.