Počítačové vírusy a škodlivý softvér: fakty a často kladené otázky

Počítačové vírusy a škodlivý softvér: fakty a často kladené otázky

Pojem „škodlivý softvér“ sa používa na popísanie škodlivého softvéru v počítači alebo mobilnom zariadení. Tieto programy sú inštalované bez súhlasu používateľa a môže spôsobiť celý rad nepríjemných účinkov, ako je zníženie výkonu počítača, ukradnutie osobných údajov, zmazanie dát, alebo dokonca majú vplyv na výkon počítačového hardvéru. Keďže kybernetickí kriminálnici prichádzajú so sofistikovanými spôsobmi, ako preniknúť do používateľských systémov, malwarový trh sa značne rozšíril. Poďme sa pozrieť na niektoré z najbežnejších typov škodlivého softvéru, ktoré možno nájsť na internete.

hacking

1. Vírusy
Počítačové vírusy dostali svoje meno za schopnosť „infikovať“ veľa súborov v počítači. Rozširujú sa aj na iné počítače, keď sú infikované súbory posielané e-mailom alebo prenesené používateľmi na fyzické médiá, napríklad na disky USB alebo (skôr) na disketách.

2. Červy
Na rozdiel od vírusov, si červy na ich distribúciu nevyžadujú zásah človeka: infikujú jeden počítač a potom prostredníctvom počítačových sietí sa šíria sa do iných strojov bez účasti majiteľov. Ak používate slabé miesta siete, napríklad nedostatky v e-mailových programoch, červy môžu posielať tisíce svojich kópií a infikovať všetky nové systémy a proces sa znova začne. Okrem toho, že mnoho červov jednoducho „jedia“ systémové zdroje, čím sa znižuje výkon počítača, väčšina z nich teraz obsahuje aj škodlivé „komponenty“ navrhnuté na ukradnutie alebo odstránenie súborov.

3. Reklamný softvér
Jeden z najbežnejších typov malware je adware. Programy automaticky doručujú reklamy do hostiteľských počítačov. Niektoré reklamné programy sú relatívne neškodné, iné používajú nástroje na sledovanie, ktoré zhromažďujú informácie o vašom mieste pobytu alebo histórii návštevných stránok a zobrazujú cieľové reklamy na obrazovke počítača. BetaNews informoval o objave nového typu adware, ktorý môže sám zakázať Vašu antivírusovú ochranu. Keďže program Adware je nainštalovaný so súhlasom používateľa, tieto programy nemožno nazvať škodlivým: zvyčajne sa označujú ako „potenciálne nežiadúce programy“.

abstrakce

4. Spyware
Spyware robí to, čo naznačuje jeho názov – sleduje vaše činnosti v počítači. Zhromažďuje informácie (napríklad zaznamenáva stlačenia klávesov na klávesnici vášho počítača, zaznamenáva stránky, ktoré navštívite, a dokonca zachytí vaše registračné údaje), ktoré sa potom posielajú tretím stranám, zvyčajne zločincom. Môže tiež zmeniť niektoré nastavenia zabezpečenia na vašom počítači alebo narušiť sieťové pripojenia.

5. Programy vydierania
Programy vydierania infikujú počítač, potom šifrujú citlivé údaje, napríklad osobné dokumenty alebo fotografie, a vyžadujú si výkupné za ich dešifrovanie. Ak odmietnete zaplatiť, údaje sa vymažú. Niektoré typy programov vydierania môžu úplne zablokovať prístup k vášmu počítaču.