Keď sa pes škriabe

Keď sa pes škriabe

V prvom rade je potrebné si všimnúť, na akých miestach sa náš pes škriabe. V prípade, že nejde o konkrétny bod, ale celé telo, existuje viacero možností, ktoré môžu za týmto problémom stáť.

pes

1. Kožné parazity

Až v sedemdesiatich percentách sa jedná o blchy. Poznáme však aj iné kožné potvory. Najčastejšími sú to parazity demodex canis, cheyletiella parasitivorax a zákožky, ktoré môžu za kožný svrab.
DEMODEX CANIS– tento kožný parazit spôsobuje ochorenie zvané demodikóza. Jeho najvýraznejším prejavom, sú miesta s vypadanou srsťou. Ako prvá je väčšinou postihnutá tvár, ale nie je to pravidlo. Vypĺznuté miesta sa môžu objaviť na akomkoľvek mieste na tele. Samotná choroba nespôsobuje svrbenie, ak je však zanedbaná, pridružia sa bakteriálne ochorenia, ktoré ho zapríčinia. Demodikóza nie je prenosná na človeka.

CEYETIELLA PARASITIVORAX– ak sa na tele vášho psa objavia drobné šupinky, pripomínajúce ľudské lupiny, pravdepodobne pôjde o napadnutie týmto parazitom. Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, pretože spôsobuje výrazné svrbenie pokožky. V prípade, že má váš pes tieto príznaky, s návštevou veterinára nečakajte. Ochorenie je totiž prenosné aj na človeka. Na koži sa objavia červené fliačiky. Jediná cesta ako vyliečiť seba, je vyliečiť svojho psa. V momente, keď tieto parazity odstránime zo zvieracieho kožuchu, choroba ustane aj u nás.

čivavec

2. Kožné alergie

Alergie u psov sú pomerne časté. Poznáme dva typy. Prvým je kontaktná alergia a druhý spôsobuje nevhodné krmivo. Čo sa týka prvého typu, ide o menej časté ochorenie. Najčastejším problémom je práve alergia na krmivo. Medzi najväčšie alergény pre psí organizmus patrí sója a obilniny, ktoré sú vo veľkom množstve obsiahnuté najmä v lacných krmivách.
Prejavy môžu byť rôzne. Prvým je samotné škrabanie. Ak na koži svojho psa spozorujeme neprirodzené mapy, alebo podobné útvary, ako pri ľudskom ekzéme, pravdepodobne ide práve o alergiu.
Bohužiaľ tak ako u ľudí sa ani u psov nedajú trvalo vyliečiť. Jediným riešením je správne upravená strava. Keďže kožné alergie spôsobujú silné svrbenie, väčšinou sa psom podávajú tabletky, alebo aplikujú mastičky na zmiernenie prejavov ochorenia.

3. Infekcie

Psi môžu trpieť bakteriálnymi, alebo kvasinkovými infekciami. Väčšinou vznikajú ako druhotný prejav iných a neriešených kožných ochorení. Napríklad blchy, pri saní krvi spôsobujú na koži desiatky až stovky drobných hryzancov, Ak teda tento problém neriešime, do raniek sa časom dostane infekcia z vonkajšieho prostredia. O vhodnej liečbe sa vždy poraďte s veterinárom. Ten musí najprv určiť, či ide o baktérie, alebo kvasinky.