Sú psi skutočne farboslepí?

Sú psi skutočne farboslepí?

Farby, ktoré psy môžu vidieť
Farebné videnie je založené na kuželi oka, konkrétne na počte tried pigmentov nachádzajúcich sa v sietnici. Bohatosť farebného videnia závisí od množstva farebných kužeľov a stupňov, na ktoré sa prekrývajú, podľa optiky a fyziológie videnia. Ľudia sú trichromatickí, čo znamená, že majú tri triedy kužeľov. Psy sú dichromatický, čo znamená, že v ich očiach sú len dve triedy kužeľov, ktoré obsahujú pigmenty, ktoré im umožňujú vidieť farbu.

pes

Väčšine ľudí, ktorí sú farboslepí, im zvyčajne chýba červený alebo zelený pigment, podobný ako psy alebo kone. Farebné videnie psov je porovnateľné s ľuďmi, ktorým chýba zelená, podľa optiky a fyziológie videnia. Vieme, že psi majú schopnosť vidieť farbu, ale zdokumentovanie môže byť náročné. Sú schopní vyberať si hračky založené na farbe, ale keďže ich zelená sú viac tlmená, ich schopnosť rozoznať farby nie je rovnaká ako naša.

Zatiaľ čo psi nevnímajú farby rovnakým spôsobom ako my, zdá sa, že neexistuje žiaden nepriaznivý vplyv na ich nedostatok farebného vnímania. V podmienkach s nízkym osvetlením vidia psy dlhšie vlnové dĺžky svetla – čo je prirodzene prospešné pre predátorov, ktorí lovia za týchto podmienok.

Potrebujú psy vlastne vidieť farebne?
Farebné videnie pre psov je pre nich skvelé, ale je to trochu dar, pretože nevieme, načo to skutočne potrebujú, keď bez toho fungujú skvelo. Ich sietnice sú postavené tak, aby sa sústredili na pohyb, ak sa môžu sústrediť na korisť, je jedno, či je hnedá alebo zeleno modrá.

pejsek

Navyše vnemový cit pachu je taký silný, že často nahrádza vizuálne podnety. Vieme, ako to využiť v našich sférach, keď ponúkame našim psom jedlo alebo dobroty na tréning, ale existujú spôsoby, ako využiť vizuálne podnety na posilnenie hry s našimi psami rovnako dobre. Hračky a loptičky, ktoré majú vysoký farebný kontrast, ako napríklad oranžová alebo neónová, sú skvelé možnosti, ktoré môžete použiť pri hraní so psom.