Fantastické zvieratko Axolotl

Fantastické zvieratko Axolotl

Axolotl mexický, známy aj ako mexický salamander alebo mexická kráčajúca ryba, žije v mexických jazerách Lago de Xochimilco a Lago de Chalco, sú chované aj v zajatí. V súčasnosti je zákonom chránený a označený ako ohrozený druh.
Axolotl růžový

Dospelý jedinec dosahuje dĺžku 15 až 45 cm, najbežnejšia dĺžka je 23 cm, nad 30 cm sú zriedkavé. Majú širokú hlavu a oči bez viečok. Kŕmia sa hlavne nasávaním. Jedia malé ryby, červy, živočíchy ktoré sa im zmestia do úst. Na dýchanie používajú vonkajšie žiabre, a tiež bukálne čerpanie – vháňanie vzduchu z povrchu. Axolotly majú štyri pigmentačné gény, ktoré vytvárajú rôzne farebné varianty. Bežný axolotl je hnedý so zlatistými škvrnami, mutantné gény vytvárajú zvieratká ružové s čiernymi očami, zlaté so zlatými očami, sivé s čiernymi očami a čierne.

tmavý axolotl

V dôsledku straty biotopov, znečistenia a zavádzania invazívnych druhov, ako sú tilapia a kapor, sú axalotly bližšie a bližšie k zániku. V snahe udržať tento druh, výskumníci vytvorili prístrešky vytvorené z trstiny a horniny, aby filtrovali vodu a poskytli vhodné prostredie pre život. V prieskume z roku 1998 bolo zdokumentovaných asi 6000 divokých axolotlov, dnes však výskumníci majú šťastie, ak vôbec nejaké nájdu. Avšak našťastie sa týmto zvieratkám darí v zajatí, v akváriách, aj keď to nie je najideálnejšie riešenie.

Nie je neobvyklé, že sa obojživelníci dokážu regenerovať, ale axolotly sú majstrami regenerácie. Okrem toho, že sú schopné regenerovať končatiny, dokážu tiež obnoviť svoje čeľuste, tŕne a dokonca aj mozog bez akéhokoľvek zjazvenia. Sú preto častým predmetom výskumu.

axolotl v akváriu

V dávnej minulosti mali svoju mytológiu. Xolotl bol bohom z aztéckej mytológie. Bol krutým bohom všetkých vecí, ktorý viedol duše mŕtvych do podsvetia. Rovnako ako v prípade všetkých mytológií, existuje veľa zmiešaných úvah o tom, čo sa stalo potom, ale niektorí veria, že Xolotl sa bál, že ho zabijú, tak sa zmenil na axolotla, aby sa skryl.