Viete kde študovať?

Viete kde študovať?

Keď máme 15 rokov a končíme so základnou školou, na chrbát nám zrazu ľahne obrovská záťaž. Táto záťaž nesie názov: Výber strednej školy. Na strednú školu musíme ísť všetci, pokiaľ sme teda na základnej neprepadli, a pevne veríme, že to sa vám nestalo. Ide totiž o to, že na Slovensku musíme absolvovať 10 rokov povinnej školskej dochádzky a keďže základná škola má iba 9 ročníkov, desiaty musíme absolvovať už niekde inde.

knihovna

Mnoho ľudí sa na tento zákon zvykne sťažovať, štúdium sa im nepozdáva, majú pocit, že ich oberá o čas. Štúdium je však veľmi podstatné, pretože nám nie, ale otvára priaznivejšie a lukratívnejšie brány do veľkého dospeláckeho sveta, ale najmä formuje našu osobnosť. Získavanie nových poznatkov je veľmi dôležitý proces, celého nášho života, ktorým ako osobnosť veľmi rastieme a obohacujeme seba, ale aj svoje okolie, čím robíme tento svet krajším. Škola nám teda otvára brány poznania, nových vzťahov a priateľstiev, ale aj pracovných kontaktov a príležitostí, ktoré sú pre naše budúce fungovanie veľmi dôležité.

univerzita

V 15 rokoch, sme však ešte len deti, ktoré môžu len veľmi ťažko vedieť, čím by sa chceli po zvyšok svojho života živiť. Preto si myslím, že výber školy v takom nízkom veku, je veľmi náročný a len zriedkakedy sa stane, že si jedinec vyberie pod takým nátlakom okolia správne. Niektorých z nás to síce už od detstva ťahá istým smerom, viacerí však skutočne nevieme, akým smerom by sme sa chceli v živote vybrať a preto je pre nás toho rozhodnutie veľmi náročné. Vyberieme si zle a potom to ľutujeme.

Neskôr, v 19 alebo 20 rokoch, sa musíme opäť rozhodnúť, či chceme alebo nechceme v štúdiu pokračovať. Vtedy k nám prichádza ďalšie dôležité rozhodnutie a to výber vysokej školy. Tento zvykne byť jednoduchší, pretože v tomto veku už vieme asi lepšie, čo nás skutočne zaujíma. Vysoká škola preto predstavuje zmysluplnejšie štúdium a rozvoj osobnostných schopností.