Nemáte náhodou kŕčové žily?

Nemáte náhodou kŕčové žily?

Mávate v poslednej dobe pocit unavených a ťažkých nôh? A je tento pocit stále častejší či dokonca aj intenzívnejší? Tak potom je vhodné vedieť, že je to vlastne jeden z hlavných príznakov vzniku kŕčových žíl a neodkladným riešením by v takom prípade mala byť kŕčové žily liečba.

Kŕčovým žilám sa v praxi zvykne vravieť aj varixy, a spravidla ide o výsledok poškodených chlopní v žilách. V prípade zdravého fungovania žíl vravíme o bezchybnom pretekaní krvi, ktorá sa teda v žiadnom bode tela nehromadí, neusádza, ale zdravo preteká. Pričom takéto usádzanie a hromadenie krvi, ktoré sa dotýka predovšetkým dolných končatín, na ktorých sa potom zvyknú spraviť aj opuchnuté a zapálené varixy, prípade len „metličky“, to sú znaky kŕčových žíl. A rovnako s nimi aj pocit ťažkých, opuchnutých a boľavých nôh.

Krvné bunky

V niektorých prípadoch, teda hlavne v tých prvých a ľahších štádiách, nemusia byť vôbec viditeľné. Alebo vravíme o spomenutých „metličkách“, ktoré síce viditeľné sú, ale nepovažujeme ich za nič iné, len za menší estetický problém. V každom z týchto opísaných prípadoch to ale rozhodne nie je vhodné ignorovať a odkladať liečbu. Pretože vznik kŕčových žíl je zákerný práve v tom, že zo začiatku nás príliš neobmedzujú, ale postupom času začnú byť intenzívnejšie.

  • Intenzívnejšie, čo sa týka napríklad aj zapálenia žíl, ktoré môžu vyzerať stále horšie, ale predovšetkým intenzívnejšie z hľadiska silnejších bolestí zápalov, ale aj pocitu ťažkých a boľavých nôh, čo môže prerásť dokonca do štádia, v ktorom nás toto ochorenie vyradí z nášho bežného života a aj zo zamestnania.

Nohy, turistika

Bolo by tak určite na mieste vedieť, ako by sme sa ich vzniku mohli vyvarovať a poznať príčiny, ktoré toto ochorenie (spravidla na dolných končatinách) spôsobujú.

  • Sedavý spôsob života/práce, nedostatok pohybu, nadváha, vysoký krvný tlak, fajčenie, nosenie tesných nohavíc a nevhodnej obuvi (na vysokých podpätkoch), antikoncepcia.