Naša módna voľba o nás prezrádza mnoho – dokonca aj ochlpenie Julie Roberts

Naša módna voľba o nás prezrádza mnoho – dokonca aj ochlpenie Julie Roberts

Odpoveď na Danielovu otázku znie: Nie. Už to, čo máme na sebe je akýmsi vyhlásením o nás samotných, dokonca aj keby znelo takto: „Bojím sa, že niekto bude posudzovať, ako sa obliekam, že stále nosím to isté tričko a rifle.“ Toto je to, čo ľudia, pre ktorých je móda zábavou, nepochopia – robiť si srandu z módy je ako robiť si srandu z vody alebo zo vzduchu, pretože každý jeden z nás robí módne vyhlásenia každý deň. Každé oblečenie, ktoré si vyberiete, od kabátu až po čiapku s brmbolcom, vždy o vás niečo vypovedá. Hovorí o tom, kto ste, kto chcete, aby si ľudia mysleli, že ste, kým by ste chceli byť. Keby sme parafrázovali Rona Burgundyho, všetci sme uväznení v sklenenej klietke sebavyjadrenia a a všetko, čo robíme a obliekame si, nás vyjadruje.

moda
 
Nie všetko je však vyhlásením. Dospela som v deväťdesiatych rokoch, čo bola éra vzostupu módne uvedomelých feministiek. Ženská móda sa podľa nich zdala byť založená na neatraktívnom výzore pripomínajúca skôr módu mužskú. Celý môj šatník stál na Janeane Garofalo charakteristických kvetinových šatách, roztrhaných čiernych pančuškách a kožených topánkach. V tých časoch ľudia nehovorili toľko o skutočnom feminizme. Namiesto toho feminizmus považovali za staromódny, za pozostatok zo sedemdesiatych rokov a tento nezáujem viedol k vzostupu kultúry, ktorá otvorene prezentovala ženy ako sexuálne objekty. A ak toto nedokazuje dôležitosť feminizmu, potom vás už asi nepresvedčí nikto.

džíny
 
V roku 1999 prišla Julia Roberts na londýnsku premiéru Notting Hill, zdvihla ruku k davu, ukázala svoje ochlpenie v podpazuší a okamžite vytvorila jedno z najvýznamnejších feministických vyhlásení deväťdesiatych rokov. A pritom sa o to ani nesnažila. „V skutočnosti som si to neuvedomila ako som si neuvedomila ani to, že to o mne niečo vypovedá,“ vyjadrila sa herečka. „Nebolo to ani tak módne vyhlásenie, ako skôr osobné a ľudské.“