Ichtyoterapia

Ichtyoterapia

Pri ichtyoterapii sa využívajú ryby ako garra rufa, na čistenie zranení pokožky alebo liečenie kožných ochorení. Názov ichthyoterapia pochádza z gréckeho názvu pre ryby – Ichthys. História takejto liečby v tradičnej medicíne nie je dostatočne zdokumentovaná.
nohy ve vodě
V múzeu pri rieke Kwai, ktoré sa zaoberá oslobodením väzňov, sa nachádza kresba nakreslená jedným z väzňov. Je na nej zachytený po pás vo vode, pričom sa malé rybky venujú vredom na jeho nohách. Tieto druhy rýb sa bežne používajú v Indii, najmä vo vidieckych oblastiach. Najrozšírenejšia forma ichtyoterapie sa používa pri liečbe kožných ochorení a zahŕňa rybky garra rufa, všeobecne známe ako „doktor ryba“ alebo obhryzkávacia ryba. Táto ryba sa vyskytuje prirodzene v oblasti Eufrat. Prínosy pre zdravie sa prvýkrát pozorovali v Kangale v Turecku – preto sa nazýva aj Kangalská ryba. Mnohým ľuďom trpiacim psoriázou alebo dermatitídou pomohla liečba, ktorá spočíva v ležaní v rybníkoch a nechaní rybiek jesť kožu na postihnutých oblastiach. Táto liečba kožných ochorení sa stala takou populárnou, že Kangal sa stal kúpeľným strediskom.
ilustrace ryby
Garra rufa sa vyskytuje v povodiach Anatólie v Turecku a na severnom a strednom Blízkom východe, najmä v Sýrii, Iraku, Iráne a Ománe. Garra rufa sa môže chovať aj v akváriu doma. Keď táto rybka obhrýza mŕtvu pokožku, vlastne hľadá potravu, ktorá vo voľnej prírode pozostáva z rias, lariev, alebo malých kôrovcov. Nielenže odnímajú poškodenú pokožku, zároveň pri tom produkujú enzým ditranol, ktorý ranky dezinfikuje a má blahodarný účinok na pokožku. Nepoužívajú sa len ako liečebný prostriedok, ale aj na kozmetické účely pri pedikúre, odstraňujú stvrdnutú pokožku na pätách. Procedúra vôbec nebolí, skôr šteklí.

Ak by ste si chceli sami ichtyoterapiu vyskúšať, aj na Slovensku sa jej venuje viacero zariadení.