Elektronické cigarety

Elektronické cigarety

Výhody
O tom, že je fajčenie zdraviu škodlivé sa dnes už nedá diskutovať. Rakovina pľúc, tlak, riziko infarktu atď., to sú všetko problémy, s ktorými sa fajčiar stretáva. Na škodu tabakových koncernov sa objavila nová forma, tzv. elektronická cigareta. Aj o jej účinkoch na ľudské zdravie sa vedú spory, no treba si uvedomiť, že jej zásadnou výhodou, že neprodukuje dym ale paru (vape, vapour). Neobsahuje decht, tabak s desiatkami prímesí, o ktorých viete menej ako o živote na Marse. Druhou podstatnou výhodou je úspora peňazí, mesačné náklady vás v priemere skutočne pripravia o menej financií. Krabička vám vydrží pár dní, možno týždeň, ak ste slabý fajčiar, ale náplň vám aj pri väčšej spotrebe vydrží viac než mesiac. Čo všetko tvorí takú elektronickú cigaretu?

elektronická cigareta

Súčasti:
· Batéria – zdroj energie, zapína sa buď automaticky pri potiahnutí alebo stlačením tlačidla
· Atomizér – obsahuje špirálu, energia z batérie ju zahrieva a tak vytvára z e-liquidu paru, vaporizér
· Cartridge/tank – nádoba, nádržka pre e-liquid, podľa modelu jednorazová alebo doplniteľná
· Náustok – časť, cez ktorú sa para vdychuje zo zariadenia, môže byť súčasťou cartridgu/tanku
· E-liquid – náplň, množstvo príchutí a kombinácií

Dostupnosť
Existuje množstvo modelov, z ktorých vyberať a vďaka online obchodu a špecializovaným predajniam, kde vám poradia a pomôžu, je skutočne jednoduché zohnať e-cigaretu vyhovujúcu vašim nárokom. Ceny sa líšia v závislosti od značky, modelu a hlavne výkonu, čím vyšší výkon tým vyššia cena. Približne sa suma pohybuje od 7-8 euro za najslabšie po 150 euro za „miniatúrne fabrické komíny“. E-liquidy ponúkajú možnosť kombinovať a tvoriť, nájdete tak okrem klasických tabakových a ovocných príchutí aj sušienky, karamel či čokoládu. V závislosti od množstva nikotínu a mililitrov (10ml, 30ml) sa ceny pohybujú medzi 4 až 15 eurami.

zákaz

Samozrejme, dostupné sú aj bez nikotínové náplne. Treba si dať pozor na to, že e-cigareta šetrí, ale aj ju treba šetriť resp. robiť údržbu, čistiť, meniť atomizéry (3-5 eur). Rovnako si treba uvedomiť, že pre e-cigaretu platia rovnaké zákony a vyhlášky ako pre klasickú. Ak ju začnete používať, verte, že v konečnom dôsledku vám vaša peňaženka a vaše zdravie poďakujú.