Čo pri predaji sro?

Čo pri predaji sro?

Pre niekoho kto sa rozhodne s predajom svojej firmy je dôležité poznať a uvedomovať si nasledujúce kroky. Predaj sro znamená prevod istého podielu zo spoločníka alebo majiteľa, ktorý predáva túto firmu na toho nového. Dôvody prečo sa rozhodne niekto predať firmu môžu byť rôzne. Asi ten najrozšírenejší dôvod je ten, že podnikanie nám nevynáša podľa našich predstáv a rozhodli sme sa firmu predať alebo taktiež dôvodom môže byť aj odchod na penziu. Existuje, ale aj jeden špecifický dôvod, ktorý sa nazýva spiaca s.r.o. – to znamená, že firma je nečinná v blízkej dobe, čiže môžeme povedať,že firma je neaktívna. Ale zároveň si plní svoje povinností či už sú to zákonné alebo valne zhromaždenia, zasadanie rady a pod.

Podpísanie zmluvy

V niektorých prípadoch chce majiteľ s.r.o. predať svoju firmu, preto, aby nebola zrušená. Firma môže byť zrušená ako napríklad následok toho, že valné zhromaždenie nebolo ani raz za kalendárny rok. Dajte si pozor, aby firma, o ktorú ste prejavili záujem nemala žiadne záväzky, ktoré by pre Vás znamenali zbytočný dlh a ktoré by ste nevedeli splniť, mohli by vás „potopiť“ skôr, ako začnete. Pri predaji platí, že firma, ktorá neplatí DPH sa dá predať oveľa jednoduchšie ako firma, ktorý riadne DPH platí. Paradoxom je, že firma, ktorá ma nejaké dlhy sa dať aj napriek tomu predať a dokonca o ňu môže mať niekto vážny záujem, a to tak,že bude slúžiť na daňovú optimalizáciu. Daňová optimalizácia znamená zdaniť dosiahnuté príjmy a prísť nato, ako dosiahnuť minimalizovanie daňovej povinnosti tak, aby nedošlo pri nej k daňovým únikom.

podanie rúk

Nezabúdajte nato, že v momente, ako ste podpísali zmluvu, ste sa stali novým majiteľom firmy. Preberáte na seba nielen práva, ale aj povinnosť splatiť všetky dlhy ak nejaké sú, a preto si dajte pozor a vopred sa o danej firme informujte a preverte si či nie je dlžníkom. Takýto zoznam je voľné dostupný na webe. Zaujímavou možnosťou je aj trend dnešnej doby dosť populárne podnikanie, ktoré sa nazýva ready made spoločnosť, ktorá je založená práve nato, aby bola následne predaná. Výhodou je, že taká spoločnosť nemá žiadne záväzky, pohľadávky a samozrejme žiadne dlhý. Záujem o firmu by mohol prejaviť ten kto nemá čas alebo nechce strácať čas na vybudovanie novej s.r.o a chcel by začať, čo najskôr aby mohol úspešne zrealizovať svoje nápady.