Ako si vybrať správny odbor a nezblázniť sa ešte pred prijímačkami na vysokú školu

Ako si vybrať správny odbor a nezblázniť sa ešte pred prijímačkami na vysokú školu

Výber vysokej školy je jedným z tých prvých skutočne stresujúcich problémov, s ktorými sa mladý človek stretne. Ak nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí už od malička vedeli, že chcú byť doktori, záhradníci, architekti a podobne, môže podanie prihlášky predstavovať pomerne veľký problém. Vysoká škola predstavuje často viac ako päť rokov života, čo je dosť podstatný kus. Mnohí štúdium označujú ako svoje najkrajšie obdobie v živote. Takže okrem nadobudnutého vzdelania vám hrozí, že si pokazíte aj celkový pozitívny zážitok. Ako sa z toho vysomáriť a rozhodnúť sa?

úspěch

Buďte k sebe úprimný
Možno už od malička počúvate dobre mienené rady čo presne študovať, čo je dobre platené, čo je ľahké, čo sa oplatí z iného dôvodu. Okolie vás nechtiac môže ovplyvňovať nesprávne. Pokojne si sadnite a pokúste sa rozhodnúť sa, čo vás skutočne baví. S čím by ste chceli stráviť roky života? Sú to jazyky? Príroda? História? Matematika? Vaše záľuby, alebo niečo, čo vás láka by mal byť váš odrazový mostík. Nemá zmysel na popud rodičov študovať ekonómiu, keď vás baví umenie. Zhodnoťte aj vaše finančné možnosti a vzdialenosť školy od vášho bydliska.

Buďte k sebe náročný, ale aj spravodlivý
Ak ste opačný prípad a okolie vás demotivuje, alebo vám dokonca tvrdí, že na vysokú školu nemáte, tiež by ste sa pri prvej takejto konfrontácii nemali nechať odradiť. Zistite si o štúdiu viac priamo od študentov cez sociálne siete. Pokúste sa úprimne si priznať, či ste schopný odhodlať sa prijať výzvu. Nepodceňujte sa a aspoň sa pokúste.

myšlenka

Včas sa poraďte so skúsenejšími
O vysokej škole by ste mali mať akú takú predstavu už nejaký čas pred podaním samotných prihlášok. Pozrite si dostupné popisy odborov, pozrite si internetové fóra a v neposlednom rade kontaktujte poradcu vo vašej škole. Možno vás príjemne prekvapí prístupom.