Ako sa starať o rybky v akváriu, aby sa dožili čo najvyššieho veku

Ako sa starať o rybky v akváriu, aby sa dožili čo najvyššieho veku

Chovanie rybičiek v akváriu sa na prvý pohľad môže zdať ako záľuba, ktorá si nevyžaduje vysokú zodpovednosť, no opak je pravdou. Rybky nám síce nedokážu naznačiť svoje pocity takým štýlom ako napríklad pes, ale rovnako aj tieto vodné zvieratká potrebujú pravidelnú starostlivosť, pričom je pre ich zdravý život dôležité dbať na rôzne detaily.

ryba

• Na prvý pohľad sa nám zdá, že rybka si spokojne pláva, no pritom môže trpieť chorobami spôsobenými nedbalým zriadením a prevádzkovaním akvária, ale aj nevhodnou jednoduchou stravou.
To môže mať za následok okrem trpenia aj skrátenú životnosť. Z rôznych nezávislých zistení navyše vyplýva, že veľa rybiek chovaných pre okrasu v akváriu, sa nedožije svojho prirodzeného priemerného veku. Odídu skôr kvôli nevhodným podmienkam no žiaľ, nevedia nám to povedať.

rybka

Jeden z najhlavnejších a častých problémov, ktoré sa pri chovaní rybiek ignorujú, je obmedzený priestor. Ak máte akvárium menších rozmerov tak v poriadku, no treba rátať s tým, že aj počet rybiek by mal byť menší a odpovedať vhodnému životnému priestoru pre každú rybku. Napríklad taký skalár potrebuje k svojmu zdravému životnému priestoru viac a aj pokiaľ vyzerá zaujímavo, nemali by sme ho kupovať v prípade, že vlastníme akvárium o výške menšej ako 50 centimetrov, pričom v ňom chováme už beztak veľa rybiek. Postupným zahusťovaním beztak malého priestoru začnú nakoniec trpieť všetky rybky, ktoré sa v priestore nachádzajú.

akvárko

• V tomto prípade musím ešte pripomenúť, že nie všetky rybky dokážu žiť spolu v harmónii. Existujú výlučne agresívne druhy, ktoré je potrebné od tých kľudnejších izolovať.
Vhodný a kvalitný filtervody je pre zdravší životný štýl nevyhnutným. Pokiaľ výber tohto dôležitého doplnku podceníme, bude nás čakať častá výmena špinavej vody, alebo skoré ochorenie všetkých rybiek, ktoré sa v nej nachádzajú.
Nespoliehajme sa iba na jedno krmivo v podobe „fliačikov“. Rybky majú radi aj varené vajíčko na tvrdo, konkrétne žĺtok, alebo malinké rybičky nachytané z jazera či červíčkov.