Aké vzdelanie si vybrať?

Aké vzdelanie si vybrať?

Po absolvovaní strednej školy absolventi často nevedia, na akú školu ďalej a čo chcú v živote robiť. Tak ako aj ja pred 10 rokmi. Nevedela som kam ísť a čo som chcela byť. V tej dobe som počúvala ostatných. Zistila som, kde v tom čase študujú moji priatelia. Počúvala som to, čo si moji rodičia myslia. Nakoniec som si vybrala povolanie v ropnom priemysle, zdalo sa mi to finančne sľubné. Teraz ale nemám nič spoločné s ropným priemyslom, pracujem v oblasti informačných technológií, robím stránky a z mojich skúsenosti dokážem odhadnúť, čo som spravila správne, aké chyby som urobila a dovolím si poradiť tým, ktorí nevedia čo ďalej.

brýle

Aj keď som rada študovala na univerzite a získala veľa dobrých priateľov, teraz chápem, že bolo možné stráviť 5 rokov môjho života inak, oveľa efektívnejšie. Preto chcem dať 5 tipov pre tých, ktorí sa chcú efektívnejšie učiť.

1. Vyberte si, čo je bližšie k vám a čo zaujíma Vás – nie kamarátov či rodinu
Pokúste sa sústrediť predovšetkým na svoje vnútorné pocity. Nenechajte ostatných ľudí robiť túto dôležitú voľbu za vás, aj keď sú títo ľudia vaši rodičia alebo priatelia. Ak chcete žiť svoj život, je na vás, aby ste sa rozhodli, kam máte ísť.

2. Majte predstavu o svojej budúcej profesii
Je dôležité mať jasnú predstavu o tom, čo budete robiť celý svoj život. Keď som šla študovať, neurčito som si predstavila, čo je podstatou mojej budúcej profesie. Vezmite si niekoľko mesiacov na to, aby ste zistili všetky profesie, ktoré vás zaujímajú.

3. Zistite, čo Vám ide najlepšie
Pokúste sa rozumne posúdiť v čom ste dobrí a čo máte talent.

4. Zvážte inštitúciu ako nástroj na realizáciu vašich snov a úloh
Hlavným cieľom školenia je získať potrebné vedomosti a zručnosti pre prácu.

5. Vytvorte si jasnú predstavu o tom, ako chcete žiť, pre koho chcete pracovať a ako Vám konkrétna inštitúcia pomôže

promoce

Ak neberiete do úvahy čas spánku, tak asi 80% vášho budúceho života bude pozostávať z práce. Ak je vaša práca nudná a nezaujímavá, nebude prinášať požadované finančné výsledky, potom prečo sa naučiť niečo, čo nepotrebujete? Možno pre povolanie, ktoré sa vám páči, nie je potrebné ísť na technickú školu alebo univerzitu. Možno budete môcť trénovať rýchlejšie a lepšie vo výrobnom procese.