Aj pri chvíľkach zábavy je potrebné dodržiavať slušné správanie

Aj pri chvíľkach zábavy je potrebné dodržiavať slušné správanie

V živote nás môžu postretnúť situácie, v ktorých nie sme takpovediac „doma“. Tak napríklad slávnostný obed prestieranie v drahej reštaurácii určite nepatrí do nášho denného rozvrhu, a tak niet divu, že so správaním sa v nej má väčšina z nás problém. Tieto riadky vám prinášajú niekoľko rád a typov, ako si s tým poradiť a prežiť takúto akciu bez trápnych situácií.

číšník

  • Na schôdzku včas

Ak hovoríme o mužoch, tak ich povinnosťou je doraziť na schôdzku včas, ba priam sa od muža vyžaduje, aby to bol on, kto by mal byť na mieste stretnutia ako prvý. Naopak, žene môžeme tolerovať nejaké to meškanie, no prípustných je maximálne pätnásť minút. Ako prvý vchádza do reštaurácie muž a pred usadením by mal partnerke ponúknuť alebo prenechať miesto, z ktorého je lepší výhľad či už na celú reštauráciu alebo pohľad z okna. Je úplne nevhodné a negetlemanské, aby žena sedela na mieste, pri ktorom sa pozerá na stenu alebo je chrbtom k personálu.

  • Mobilný telefón je tabu

Dnes mnohí z nás bez mobilu neurobia ani krok, ale musíme pripomenúť, že v prípade romantickej schôdzky je vrcholne nevhodné vykladať na stôl mobil, či už ide o ženy alebo mužov, pravidlo platí pre obidve pohlavia. Tento zvyk sa dá tolerovať pri pracovných obedoch s kolegami, ale nie pre výnimočné chvíle vo dvojici. Treba si tiež vypnúť zvonenie a telefón nechať vo vrecku kabáta alebo saka. A úplne treba zabudnúť na fotenie jedla, zvlášť, ak ste v luxusnej reštaurácii.

  • Nápoje a ich dolievanie

Pre ženu je dovolené, aby si dolievala pivo z fľaše aj sama, ale to už neplatí o víne, to by mal žene dolievať buď partner alebo čašník. V luxusných reštauráciách je zvykom, že personál sa stará aj o dolievanie piva, ale nie je to pravidlom, a už vôbec nie je žiadnym prehreškom, ak si ho dolejete sama.

  • Príborový rébus

V prípade, že na stole je už prestreté, treba príbory začať používať od vonkajšieho kraja smerom k tanieru, tie sú určené na hlavné jedlá. Na dezert použijeme malú vidličku alebo lyžičku, ktorá je uložená nad tanierom. Existujú však aj výnimky, pri ktorých si s používaním príborov nemusíte robiť ťažkú hlavu, napríklad konzumovať hamburger nožom a vidličkou by bolo asi dosť netradičné, a tak sa určite nebude nikto pohoršovať, ak si pomôžete rukami.

gentleman

  • Pri nehode nepanikárte

Hlavne počas slávnostnej schôdzky sa môžu pritrafiť nejaké nehody, napríklad rozliate víno alebo kvapnutá omáčka na obruse, ale to nie je dôvod, aby ste sa situáciu snažili riešiť ihneď a s rozruchom, stačí použiť papierový obrúsok a poliate miesto ním prikryť. Obsluha dá neskôr všetko do poriadku.