9 ZLATÝCH ZÁSAD FINANČNE GRAMOTNÉHO ČLOVEKA

9 ZLATÝCH ZÁSAD FINANČNE GRAMOTNÉHO ČLOVEKA

1) Začnite hneď teraz
Je jednoduché sa trápiť ak ste nezačali šetriť na dôchodok ani nevytvorili automatizovaný sporiaci účet, keď ste boli mladí.V budúcnosti ale môžete z toho iba ťažiť ak začnete práve teraz. Investičný guru Warren Buffet raz povedal: „Niekto kto vysadil strom dávno, dnes už sedí v jeho tieni.“

úspory

2) Investujte do toho čo poznáte…..
…a nič viac. Buďte maximálne opatrní a poriadne si všetko overte predtým než investujete do spoločností alebo odvetví o ktorých nič neviete. Pokúste sa držať oblastí, ktorím rozumiete alebo ktoré po preskúmaní pochopíte.

3) Investujte do kvality
Neinvestujte do spoločnosti, ktorej produkty nemajú dobré meno.Je to risk, ktorý sa vám nemusí vyplatiť. Úspešné, kvalitné a premyslené produkty často znamenajú, že spoločnosť je kvalitná a mali by ste jej venovať svoju pozornosť.

4) Dlhy
Ak máte kopec dlhov, niekedy je lepšie čo najskôr splatiť tie s najnižšími splátkami.Prípadne sa pokúste zlúčiť všetky menšie do jedného úveru aby bola mesačná splátka iba jedna. Bude to aj pre vás jednoduchšie.

5) Nastavte si ciele
Neobmedzujte svoje ciele iba na naplnenie sporiaceho účtu, mali by ste si stanoviť niektoré ciele aj pre vaše financie. Kedy by ste chceli mať splatený dlh? Kedy hypotéku?

6) Poplatky za vedenie účtu
Ak sa vám zdajú privysoké, zmeňte banku.Prípadne často používajte platbu kartou, veľa bánk v tom prípade poskytuje zľavu na poplatky. Detské a študentské účty sú zadarmo.

finance

7) „Kupujte“ si zážitky
Rôzne štúdie dokazujú, že kúpou luxusných áut alebo šperkov získate len chvíľkovú spokojnosť. Ale keď vyrazíte na cesty, užijete si úžasnú dovolenku, absolvujete let v lietadle alebo zoskok padákom vychutnáte si „svoje peniaze“ omnoho viac.

8) Vedenie účtov
Na vašom bežnom účte si vždy ponechajte len sumu, ktorú potrebujete na zaplatenie mesačných výdavkov a každodenných nákupov.Zvyšok vždy preveďte na sporiaci účet, ten ponúka vyššie úrokové sadzby.

9) Zrušte prečerpanie
Ak ste si už vytvorili solídny základ na sporiacom účte, nepotrebujete ochranu pred prečerpaním.Banky milujú kontokorenty a nezabezpečené úvery úročia dosť vysokými úrokmi. Preto ak už máte istotu vo svojom sporiacom účte môžete kontokorent s kľudným svedomím zrušiť.